Aranjarea meciurilor ar putea deveni infracțiune în România. Un proiect propune pedepse de până la 4 ani de închisoare
USR
USR vrea ca aranjarea meciurilor să fie pedepsită cu închisoarea de la 6 luni la 4 ani și interzicerea exercitării unor drepturi sau amendă. Deputatul Brian Cristian a depus la Parlament un proiect de lege care introduce pentru prima dată infracțiunea de manipulare a competițiilor sportive în Codul penal. „Aranjarea meciurilor este considerată una dintre amenințările majore cu care se confruntă sportul contemporan la nivel european și mondial, deoarece subminează valorile sportului:
din zilele anterioare