Decizia Congresului PNL: liberalii îşi asumă o guvernare minoritară, dar nu fac echipă PSD

USR

PNL îşi asumă guvernarea, într-un guvern minoritar alături de USR şi UDMR, dacă PSD refuză să facă acest lucru, a anunţat Ilie Bolojan, reales ieri preşedinte al PNL (cu 94% din voturile celor care au votat). Bolojan fost singurul candidat la şefia partidului. PNL nu va participa însă la o guvernare alături de PSD, iar liberalii care s-ar angaja să o facă, vor fi excluşi din partid, a decis Congresul. În cadrul Congresului, fruntaşii liberali Adrian Veştea (ultimul premier desemnat de

Tag-uri: PSD UDMR USR