Polonia iniţiază demersuri pentru a înfiinţa o bază militară permanentă a SUA pe teritoriul său
Varşovia
Prim-ministrul polonez Donald Tusk a anunţat marţi că guvernul său a iniţiat în mod formal procedurile legale şi logistice necesare pentru a înfiinţa o bază militară permanentă a SUA pe teritoriul Poloniei deoarece, în opinia sa, nu se poate conta pe respectarea angajamentului Washingtonului de a desfăşura 5.000 de soldaţi suplimentari, informează EFE. În declaraţii făcute înaintea unei şedinţe de guvern la Varşovia, premierul Tusk a explicat că această iniţiativă „vizează crearea cadrului
din zilele anterioare