Aerul condiționat rămâne un lux. Europenii nu și-l permit din cauza facturilor mari la curent

Government

Cuprins: De ce au fost europenii reticenți Cercul vicios al climatizării Aerul condiționat nu va mai fi un moft Milioane de europeni trec prin momente extrem de dificile în încercarea de a face față unor valuri de căldură din ce în ce mai lungi și mai dure. Spre deosebire de Statele Unite, unde aerul condiționat este o normalitate, fiind prezent în 90% dintre locuințe, în Europa doar aproximativ 20% din case dispun de un astfel de sistem. Oamenii din marile orașe europene apelează la soluții de