Greșeala pe care mulți o fac pe caniculă. Cardiolog: "Organismul suportă greu trecerea bruscă"

Vremea

Medicul ieșean avertizează că aceste variații termice pot solicita puternic organismul, în special în cazul persoanelor cu afecțiuni cardiovasculare, al vârstnicilor și al copiilor. 'Una dintre cele mai frecvente greșeli făcute în timpul verii este setarea aerului condiționat la temperaturi foarte scăzute imediat după expunerea la soare. Organismul suportă greu trecerea bruscă de la peste 30 de grade la un mediu răcit excesiv. Temperatura optimă în încăperi sau în autoturism este în jur de 22-

din zilele anterioare