În Danemarca s-a înregistrat cea mai ridicată temperatură de la începutul măsurătorilor, de 36,6°C

Vremea

Institutul Meteorologic Danez a anunțat sâmbătă că a înregistrat cea mai ridicată temperatură de la începutul înregistrărilor meteorologice. „Cu 36,6°C la nord de Odense, am experimentat cea mai fierbinte zi înregistrată vreodată de la începutul măsurătorilor, în 1874”, a precizat serviciul meteo pe X. (AFP – 27iunie)/opopescu/dsirbu