Circa 2.500 de marinari și 115 nave au ieșit din Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz
Bogdan Hofbauer
Planul de evacuare elaborat de Organizația Maritimă Internațională (OMI) a permis ca 115 nave și circa 2.500 de marinari să părăsească Golful Persic prin Strâmtoarea Ormuz începând de marți, conform unui bilanț publicat vineri de această organizație din cadrul ONU responsabilă cu securitatea navigației maritime, relatează AFP. 'Deși am suspendat evacuarea ieri (după un atac asupra unei nave), unele nave continuă să tranziteze partea de sud a Strâmtorii Ormuz', a adăugat secretarul general al
astăzi
din zilele anterioare