De ce ne uităm cu nostalgie la vacanţele copilăriei. Sociolog: Împrumutăm starea emoţională de altădată
Bogdan Hofbauer
Mihaela Călin: Cât de importante sunt aceste amintiri pe care le creăm în vacanțele de vară? Antonio Amuza: Există și un concept nou, apărut prin 2012, anemoia, care vorbește despre nostalgia celor care nu au trăit vremurile de altădată și pur și simplu împrumută lucrurile de acolo. De ce suntem nostalgici? Pentru că nu trăim două copilării distincte, de fapt, ci încercăm să împrumutăm starea emoțională de altădată. De asta ne uităm cu bucurie în urmă cu 30-40 de ani, pentru că, de fapt, ne
din zilele anterioare