Dezbaterea sezonului: Cine câștigă la întâlnirea dintre om și urs?

Bogdan Hofbauer

Chiar dacă titlul poate suna ironic, chiar dacă vom ocoli apelurile de la extreme, unele la stârpirea urșilor, altele la învelirea lor în ciocolată, trebuie să știți și să ne confirmăm că aici, în Maramureș, Omul a conviețuit cu Ursul dintotdeauna. Și dacă facem un calcul al „pierderilor colaterale”, de remarcat că numai Nicolae Ceaușescu a împușcat în Maramureș mai mulți urși decât au făcut urșii victime printre oameni. La Cavnic, la fel ca-n alte locații. Am stat de vorbă cu un vechi păstor,

din zilele anterioare