Susţinători ai mişcării Hezbollah au protestat în Beirut împotriva acordului între Liban şi Israel
Bogdan Hofbauer
Susținători ai mișcării Hezbollah, sprijinite de Iran, au ieșit pe străzile din Beirut pentru a protesta față de acordul intermediat de Statele Unite între Israel și Liban. Sute de persoane pe motociclete și scutere s-au îndreptat spre centrul orașului, scandând lozinci și incendiind anvelope. Statele Unite susţin că acordul-cadru, semnat vineri la Washington, prevede ca Forțele Armate Libaneze să restabilească autoritatea deplină a guvernului în sudul țării, inclusiv prin dezarmarea Hezbollah.
din zilele anterioare