Toate actele românilor trec pe telefon
Tehnologie
Guvernul a decis că România va construi portofelul european de identitate digitală, prin care românii vor avea toate actele pe telefon, preluând gratuit soluţia dezvoltată de Germania, pentru a ”valorifica eficient resursele disponibile”. Varianta românească trebuia dezvoltată de Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR). (sursa:economica.net) Soluția germană este dezvoltată în regim open-source, ceea ce permite României să beneficieze în mod gratuit de toate resursele necesare – cod
astăzi