Părinţi trimişi în judecată pentru că şi-au retras copiii de la şcoală

Justitie

Părinții a trei copii din județul Bihor au fost trimis și în judecată de procurori pentru că și-au retras de la şcoală cele două fete și un băiat. Cei doi soți vor fi judecați pentru împiedicarea accesului la învățământul general obligatoriu. Conform procurorilor, în 2019, când fata cea mare avea 8 ani, părinții ar fi înscris-o într-un sistem homeschooling, o formă de învățământ care nu este recunoscută în România. Ceilalți doi copii au fost retrași de la școală când aveau 5 ani./schelaru (