Planul Urbanistic General al Oradiei, vechi de un deceniu, a fost prelungit cu cel mult 5 ani

Partide şi politicieni

Consiliul Local Oradea a aprobat în ședința de joi, cu unanimitate de voturi și fără discuții, prelungirea valabilității Planului Urbanistic General al orașului cu cel mult 5 ani. „Se prelungește o singură dată” Actualul PUG care reglementează dezvoltarea urbanistică a orașului, adoptat în iulie 2016, pe vremea primarului Ilie Bolojan, urma să expire pe 27 iulie 2026. „Termenul de valabilitate a Planului Urbanistic General se prelungește o singură dată, pe bază de Hotărâre a Consiliului Local,