Zeci de mii de persoane, în ciuda caniculei, la primul marș Pride din Budapesta după era Orban
Alegeri Romania
Zeci de mii de persoane au participat sâmbătă la marșul Pride de la Budapesta, desfășurat pentru prima dată după încheierea celor 16 ani de guvernare ai lui Viktor Orbán. În ciuda caniculei, participanții au celebrat un nou început pentru comunitatea LGBTQ+ din Ungaria, după ani marcați de politici restrictive promovate de fostul premier. Anul trecut, când evenimentul a fost interzis, peste 200.000 de persoane au luat parte la acest marş, în semn de sfidare, cu mult mai multe decât la
astăzi