O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade
Orientul Mijlociu
România este singura țară din Uniunea Europeană unde prețurile la carburanți, în special motorina, au continuat să crească în lunile mai și iunie, deși cotațiile internaționale ale petrolului sunt în scădere. Acest fenomen paradoxal este direct legat de o decizie a Guvernului. Situația concretă, așa cum a fost observată, se prezintă astfel: Marți, un litru de benzină standard costa în stațiile Petrom 8,52 lei, iar în celelalte mari rețele — Rompetrol, OMV, MOL, Lukoil — prețul ajungea la 8,58
astăzi
din zilele anterioare