Majoritatea adolescenţilor australieni continuă să folosească reţelele sociale, în ciuda interdicţiei. Concluziile unui nou studiu

Media/ Social Media

Opt din zece tineri australieni au declarat că au continuat să acceseze reţelele sociale în lunile care au urmat intrării în vigoare a interdicţiei pentru minorii cu vârsta sub 16 ani, conform unui studiu citat joi de DPA/PA Media. Concluziile unei cercetări restrânse asupra impactului iniţial al acestei interdicţii, o premieră mondială, au sugerat "dovezi insuficiente privind existenţa unor efecte semnificative imediate", se arată în studiul realizat de Universitatea din Newcastle, Australia.