Cod roșu de caniculă/ Ministerul Sănătății solicită activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale
Sănătate
Ministerul Sănătății solicită sâmbătă activarea planurilor de măsuri pentru reducerea riscurilor medicale cauzate de temperaturile extreme. Solicitarea vine în contextul în care meteorologii au emis, sâmbătă, o avertizare Cod roșu de caniculă, ce vizează, duminică și luni, 16 județe, precum și alerte de Cod galben și portocaliu, valabile în trei sferturi din țară. Astfel, Ministerul Sănătății solicită: * Serviciile de ambulanță - alertarea echipajelor și suplimentarea acestora, acolo unde
ultimele 2 ore
astăzi