Australia dublează amenzile pentru platformele care permit accesul copiilor la Social Media. 85% dintre adolescenți ocolesc interdicția
Gadget-uri
Australia a anunțat sâmbătă, 27 iunie, că va dubla amenda maximă aplicată companiilor de tehnologie care nu respectă interdicția privind accesul copiilor sub 16 ani la rețelele sociale. Decizia vine după ce mai multe studii au arătat că adolescenții continuă să ocolească ușor sistemele de verificare a vârstei. Guvernul va consolida și atribuțiile autorității pentru siguranța online (eSafety Commissioner), care va putea obliga companiile de social media să prezinte dovezi privind măsurile luate
astăzi