Elevii de liceu vor avea o nouă materie opțională - o combinație de Geografie și TIC
Gadget-uri
Programa pentru opționalul 'Ora de GIS' a fost aprobată și publicată în Monitorul Oficial, a anunțat, marți, Ministerul Educației și Cercetării. Disciplina se află la intersecția dintre Geografie și Tehnologia informației și a comunicațiilor, însă deschide învățarea și către mediu, urbanism, transport, turism, protecția patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală și cetățenie digitală. Opționalul se adresează elevilor de liceu, clasele a IX-a - a XII-a, filiera
astăzi