Scoaterea copiilor de pe net: numai cine nu vrea nu intră
Internet și Telecomunicații
Australia este prima țară din lume care a interzis accesul copiilor pe rețelele de socializare, măsura fiind aplicată din 10 decembrie 2025, pentru utilizatorii cu vârsta sub 16 ani. Un studiu pe un eșantion de 408 copii din segmentul vizat, realizat la trei luni după aplicarea interdicției și publicat acum în jurnalul științific The BMJ, arată că 85% dintre participanți au declarat că utilizează în continuare platformele de socializare, în principal prin intermediul conturilor proprii.
din zilele anterioare