Dezbatere între economişti la BNR: toţi au fost de acord că economia a derapat şi că trebuie să ne restartăm, însă întrebarea este cu ce mijloace şi pe ce piloni ne vom baza
BNR
♦ Modelul economic bazat pe consum, salarii în creştere şi datorie s-a apropiat de propriile limite, iar România trebuie să găsească noi motoare de dezvoltare ♦ Economiştii au avertizat că problemele actuale nu sunt doar conjuncturale, ci şi structurale, de la deficitul bugetar şi deficitul extern până la productivitatea scăzută şi declinul demografic ♦ Tranziţia către un nou model de creştere va necesita mai multă productivitate, investiţii private, inovare şi valoare adăugată ♦ Fără o
astăzi