Ministerul Finanţelor a atras aproape 1,31 mld. lei prin două emisiuni de obligaţiuni la dobânzi de 6,65 şi 6,90% pe an; cererea investitorilor a depăşit 1,63 mld. lei
BNR
Ministerul Finanţelor a atras luni aproape 1,31 miliarde de lei prin două licitaţii de obligaţiuni de stat de tip benchmark organizate prin intermediul BNR, în condiţiile în care cererea totală a investitorilor a depăşit 1,63 miliarde de lei. Cea mai mare sumă a fost atrasă prin redeschiderea emisiunii cu scadenţa în iulie 2031 şi cupon de 7,65%, pentru care Ministerul Finanţelor a atras 719,7 milioane de lei. Cererea totală a investitorilor a fost de 1,01 miliarde de lei, ceea ce înseamnă un
din zilele anterioare