Ministerul Finanţelor a atras, marţi, 35 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţiile de luni
BNR
Ministerul Finanţelor a atras, marţi, 35 milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitaţiile de luni, când a împrumutat 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de obligaţiuni de stat, cu dobânzi de 6,65% pe an şi, respectiv, 6,90% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR). Valoarea nominală a celor două emisiuni suplimentare a fost de 108 milioane lei, respectiv 88 milioane de lei. Băncile au transmis oferte în valoare de 10 milioane de lei,
din zilele anterioare