Ministerul Finanțelor a împrumutat 2,5 miliarde de lei de la băncile comerciale

BNR

Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat, joi, 2,498 de miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR), transmite Agerpres. Adaugă-ne ca sursă preferată Astfel, MF a atras 903,5 milioane de lei printr-o emisiune de obligaţiuni cu o maturitate reziduală la 106 luni, la un randament mediu de 6,69% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 700 de milioane de lei, iar băncile au subscris 2,082 de miliarde de lei.

Tag-uri: BNR

din zilele anterioare