Ministerul Finanţelor a împrumutat aproape 975 mil. lei de la bănci printr-o emisiune de obligaţiuni scadentă în 2030 şi dobândă anuală de 6,59%. Cererea a depăşit 1,35 mld. lei
BNR
Ministerul Finanţelor a atras luni 975,1 milioane de lei de la bănci printr-o redeschidere a unei emisiuni de obligaţiuni de stat de tip benchmark cu scadenţa în iulie 2030, în condiţiile în care cererea investitorilor a depăşit 1,35 miliarde de lei, potrivit datelor publicate de BNR. Valoarea programată a emisiunii a fost de 700 milioane de lei, iar Ministerul Finanţelor a anunţat şi o sesiune suplimentară de oferte necompetitive în valoare de 146,3 milioane de lei. La licitaţie au
din zilele anterioare