Ministerul Finanțelor a împrumutat peste 1,3 miliarde de lei de la băncile comerciale
BNR
Ministerul Finanţelor (MF) a împrumutat luni 1,306 miliarde de lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Naţională a României (BNR), transmite Agerpres. Adaugă-ne ca sursă preferată Astfel, MF a atras 719,8 miliarde de lei printr-o emisiune cu o maturitate reziduală la 61 de luni, la un randament mediu de 6,65% pe an. Valoarea nominală a emisiunii a fost de 700 de milioane de lei, iar băncile au subscris aproape 1,01 miliarde de lei. Marţi
din zilele anterioare