Caz unic în Europa: De ce carburanţii se scumpesc în România, deși petrolul se ieftineşte. Explicația șefului AEI, Dumitru Chisăliță
OMV Petrom
Când petrolul se ieftineşte, iar carburanţii se scumpesc, România devine un caz unic în Europa din cauza unei măsuri guvernamentale care a fost prezentată drept un instrument de protecţie a consumatorilor, susţine preşedintele Asociaţiei Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliţă, într-o analiză publicată marţi. "Recent, Petrom a majorat preţurile carburanţilor cu 5 bani pe litru atât la benzină, cât şi la motorină. La prima vedere, decizia pare greu de înţeles. În perioada respectivă,
din zilele anterioare