Baraje degeaba: ABA Crișuri a făcut o serie de stații de colectare a PET-urilor... care nu mai există
Ungaria
Ca să nu îi polueze pe vecinii din Ungaria cu flacoanele noastre, Administrația Bazinală de Apă Crișuri a montat, în 2024, o stație de colectare de PET-uri pe valea Ierului, la Ianca, în comuna Diosig. Instalația, care a costat peste 3 milioane lei, poate gestiona o poluare de proporții aproape biblice, fiind proiectată să capteze până la 300-500 de flacoane pe minut. Baiul este că, dat fiind că România are din 2023 un sistem de garanție-returnare a ambalajelor de băuturi, iar fiecare flacon
din zilele anterioare