Peter Magyar exclude extinderea Grupului de la Vişegrad după ce anunțase că va propune invitarea României
Ungaria
Peter Magyar a anunțat că Grupul de la Vişegrad nu intenționează să admită noi membri permanenți, deși la începutul lunii iunie afirmase că va propune invitarea României și a altor state europene într-un format extins. Potrivit premierului ungar, V4 va rămâne deocamdată o alianță formată din Ungaria, Polonia, Cehia și Slovacia, cooperarea cu alte țări urmând să se desfășoare doar în cadrul formulei „V4 Plus”. Grupul de la Vişegrad a fost înfiinţat în 1991 de Ungaria, Polonia, Cehia şi Slovacia
din zilele anterioare