Scrimă: Echipa masculină de sabie a României, medaliată cu argint la Europene
Ungaria
Echipa masculină de sabie a României a cucerit argintul la Campionatele Europene de scrimă de la Antony (Franța), după ce a fost învinsă în finală de Ungaria, cu 45-43. România (Vlad Covaliu, George Dragomir, Radu Nițu, Răzvan Ursachi) a trecut în optimi de Marea Britanie cu 45-22, în sferturi a dispus de Rusia cu 45-27, iar în semifinale a învins Franța cu 45-42. Franța a obținut medalia de bronz, după ce a învins Italia cu 45-32 în finala mică. Echipa feminină de floretă a României (Rebeca
din zilele anterioare