Guvernul, ministerele și primăriile nu mai au voie să cumpere decât mașini electrice din 2027, în Franța

Business

Considerând că este dificil să convingi companiile și persoanele fizice să investească în vehicule electrice dacă autoritățile continuă să își reînnoiască flotele cu modele cu motoare cu ardere internă, primul ministru al Franței, Sébastien Lecornu, a semnat o circulară care prevede trecerea la vehicule electrice, începând cu 1 ianuarie 2027, pentru toate mașinile și vehiculele utilitare ușoare noi achiziționate de stat (guvern, ministere, primării, etc.), informează  automobile-magazine.fr .